Akdeniz Diyeti

  • Fazla kilolardan kurtulmak ve en hızlı şekilde kilo vermek kilolu insanların en büyük isteğidir. Fakat yapılan diyetlerin, uygulanan diyet listelerinin zorluğu insanların pes etmesine sebep oluyordur. İşte bu sırada Akdeniz Diyeti devreye giriyor. Akdeniz Diyet listesindeki öğünler insanların iştahını açıyor aynı zamanda yemek yiyerek kilo vermenin ansıl bir haz olduğunu onlara tattırıyor. Gideceğiniz tüm diyetisyenlerin çoğunun masasının arkasında duvarda bir Akdeniz Diyeti yazısı görürsünüz bunun nedeni doktorların bu diyeti çok tutması ve diyet yapmak isteyen fazla kilolarını yakmak isteyen insanlara bu diyeti önermesidir.
  • Akdeniz Diyetinin içerisinde oldukça sağlıklı besinler ve yemek yeme alışkanlığınızı düzeltecek öğünler bulundurmasıdır.
  • Öncelikle Akdeniz Diyetinin bulunuşunu sizlere anlatmak isteriz. Akdeniz Diyeti adından da anlaşıldığı gibi Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde hızlı bir şekilde kilo vermek ve vücut sağlığını diri tutmak için başvurulan bir öğün farkıdır. Akdeniz Diyetinin daha anlaşılır olması için “Akdeniz Diyet Üçgeni” adında bir besin zinciri oluşturulmuştur. Akdeniz Diyet Üçgen’inin aşamaları ise şöyle;
  1. Meyve ve sebze ürünleri , zeytin ve zeytin ürünleri
  2. Deniz canlıları
  3. Beyaz et, tavuk eti
  4. Büyük baş hayvan eti
  • Bu üçgenden de anlayacağınız üzere bu Akdeniz Diyetinde en çok zeytin ürünleri ve deniz tabanlı besinler tüketilmekte ama her besin çeşidinden de tüketildiği için sizleri sıkmayacak ve devam etmenizi sağlayacak bir diyet çeşididir.

SİZLER İÇİN HAZIRLADIĞIMIZ 2 GÜNLÜK AKDENİZ DİYET LİSTESİ

1.GÜN

Kahvaltı Öğünü: 3 dilim max. olmak üzere çavdar ekmeği, 2 dilim damak zevkinize lezzetli gelen yağsız beyaz peynir, 7-8 adet yeşil zeytin, bunların yanında yeşil sebze tüketmek sizler için iyi ve doyurucu olacaktır.

Öğlen Öğünü: Tonbalığı’nın yağını iyice süzerek onu yeşil sebzelerden oluşan bir kasede karıştırarak biraz da zeytinyağı ekleyerek tüketebilirsiniz.

Akşam Öğünü: Yağ oranını en aza indirerek brokoli yemeği yada çorbası yanında da max. olmak üzer 2 dilim ekşi ekmek.

2.GÜN

Kahvaltı Öğünü: Bugün dünden daha farklı bir şekilde 4 dilim lor peyniri yasız olmasına dikkat edelim. Max. 2 adet ekşi mayalı ekmek.

Öğlen Öğünü: Fırınlanmış fasulye ve patates, zeytinyağı ile yapılmış spagetti (5 kaşık) yanınada 1 dilim çavdar ekmeği tüketilebilir.

Akşam Öğünü: Zeytinyağı ile pişirilmiş nohut yemeği yanına doğal mineralli su ve ortaya karışık yeşil sebzelerden salata.

  • Sizlere gösterdiğimiz Akdeniz Diyeti örneğindeki gibi sizde bir uzmana danışarak yada kendiniz yaptığınız araştırmalardan kaynak alarak bir diyet listesi oluşturarak hızlı bir şekilde kilo verebilir ve fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Saglıklıbilgi.net ailesi olarak sizlere sağlıklı hayatlar ve doğru bilgiye ulaşmanın rahatlığını tatmanızı diliyoruz. Sağlıklı diyetler.