Dukan Diyeti

Dukan Diyeti Hakkında ?

 •  En hızlı olarak kilo kaybı yaşamak isteyen ve fazla kilolarından şikayetçi olup da zor diyet listeleri yüzünden devamlılık sağlayamayan insanların en çok kullandığı Dukan Diyeti 4 Ana Basamaktan oluşuyor. Dukan Diyeti insanları açlıkla sınamıyor onlara yemek yiyerek hızlı kilo vermenin zevkini tattırıyor.  Dukan Diyeti yapan insanlar öğünlerinde az az yiyerek fazla öğün tüketiyor ve açlıkla sınanmamış oluyor.  Dukan Diyeti kitabı doktoru tarafından 2000 yılında yayınlanmıştır ve bu kitabı alıp Diyet Listesini düzenli bir şekilde uygulayan insanların en hızlı şekilde kilo verdiklerini ve fazla kilolarından mutlu bir şekilde kurtulduklarını tescillemiştir.

Dukan Diyeti Basamakları ?

Dukan Diyet söylediğimiz gibi 4 basamaktan oluşmaktadır.

 1. Atak Basamağı
 2. Seyir Basamağı
 3. Güçlendirme Basamağı
 4. Koruma Basamağı
 • Dukan Diyeti kilo vermek isteyen bireylerin vücut yapılarına ve metabolizma hızlarına göre farklı farklı olarak hazırlanır. Her Dukan Diyeti her insanda aynı etkiyi vermeyebilir ve bu yüzden uzman bir diyetisyene danışılmak daha sağlıklı olacaktır.
 • Her basamakta bir grafik yardımıyla kilonuzun ne kadar azaldığı ne kadar kaybolduğu gözlemlenerek diğer basamağa atlamanıza olanak sağlamaktadır.

Dukan Diyetinin Basamakları Nelerdir ?

 1. Atak Basamağı: Dukan Diyet Listesine tüketebileceğiniz kadar yağı alınmış protein kaynağı ve 2 yemek kaşığı mısır gevreği yiyerek başlanır.
 2. Seyir Basamağı: Dukan Diyet listesine yine Atak Basamağındaki gibi devam edilir. Üzerine patates gibi nişasta oranı yüksek sebzeler hariç yeşil bitkiler tüketilerek uygulanır.
 3. Güçlendirme Basamağı: Dukan Diyet Listesine önceki basamak gibi devam edilir üzerine karbonhidratlar ve zararsız yağlar eklenerek vücudun direnç kazanarak daha hızlı yağ yakması sağlanır.
 4. Koruma Basamağı :Dukan Diyet Listesinin son basamağında ise artık istediğiniz kiloya ulaşmış olursunuz ve bu kiloyu korumak amaçlanmalıdır. Bu sebeple yiyeceğiniz şeyler değişiklik göstermeye başlayabilir. Bunun yanında yapacağını spor ve geliştirme hareketleri bedeninizin sıkılaşmasına ve kas kütlenizin artmasına yardımcı olur.

Diyet Basamaklarında Neler Tüketmeliyiz ?

 

Atak Basamağında Tüketilebilecek Besinler :

 • Yağsız kırmızı et
 • Tavuk göğüs
 • Zararsız ve yağsız sakatat
 • Katkısız Limonata
 • 2 lt su 0,5lt mineralli su

Seyir Basamağında Tüketilebilecek Besinler :

 • Yeşil saplı bitkiler
 • Brokoli
 • Yeşil Mercimek

Organik Salatalık

Yulaflı nişasta bulunmayan ekmek

Yağsız Organik Mantar

Güçlendirme Basamağında Tüketilebilecek Besinler:

Kırmızı Meyveler

Kırmızı Yağsız Et

Organik Meyveli Yulaf

Koruma Basamağında Tüketilebilecek Besinler :

Diğer basamaktaki besinleri kullanmaya devam etmeli ve artık hayatımızda bu besinlerin bir rol oynadığına inanmamız gerekmektedir. Dukan Diyet Listesinin bu aşamasında istediğiniz kiloya kavuşmuş ve mutlu bir birey olduğunuzun sizde farkına varacaksınız.