En Hızlı Ve En Sağlıklı Şekilde Kilo Almak

  • Kilo almak genelde kilo verme işinden daha zordur. Her ne kadar öyle görünse de sağlıklı ve düzenli beslenme ile kilo almak kolay olabilir. İnsanların çoğu metabolizmam hızlı diye şikayet eder. Aslında metabolizmanızın çok çalışıp çalışmaması bir nevi sizin elinizdedir. Çoğu insan kilo almak için belirli ilaçlar kullanır. Bu ilaçlar bir süre faydalı olsalar da sağlıklı bir kilo alımı için pek tavsiye edilmez. Fazla yemek tüketimi kilo almanıza yardımcı olabilir fakat sağlıklı olduğu söylenemez.
  • Dünyanın en büyük sağlıklı problemlerinden bir tanesi obezitedir. Fakat zayıflık da obezite kadar zararlıdır. Az kilolu olmak bir çok sağlık problemine yol açabilir. Bunun yanında bağışıklık sistemini azaltır. Zayıflığa neden olan birkaç nedenden bahsedelim ;

1-Yeme Bozukluğu: Zihinsel bir rahatsızlıktır (Anoreksiya)

2-Diyabet: Genellikle Tip1 Diyabet ciddi kilo kaybına neden olabilir.

3-Kanser: Kanser tümörleri çok fazla kalori yakar ve ciddi kilo kaybına neden olur.

4-Tiroide bağlı rahatsızlıklar: Hipertiroidizm metabolizmayı hızlı çalıştırdığından sağlıksız kilo kaybına neden olur.

Eğer fazla zayıf olduğunuzu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir diyetisyene görünmeniz sizin için faydalı olur.

Sağlıklı ve Hızlı Kilo Alımı

Eğer kilo almak istiyorsanız bunu en doğru şekilde yapmanız gerekir. Fastfood ve yağlı yiyecekler hızlı kilo almanıza yardımcı olabilir. Fakat sağlığınızı tehlikeye atabilir. Sağlıklı kilo alımı için yaktığınızdan daha fazla kilo almanız gerekmektedir. Birkaç yoldan bahsedelim;

1-Sık Sık Protein ve Karbonhidrat Tüketin: Sağlıklı kilo almak için tüketeceğiniz en önemli besin proteindir. Kasların yapısı proteinden oluşur ve proteinsiz aldığınız tüm besinler vücutta yağ olarak depolanır. Protein yapısından dolayı doyurucudur ve üstelik kilo almak için iştahınızı kapatır. Buda yemek yemenizi azaltarak gerekli kalori alımını yavaşlatır. Yüksek proteinli gıdalardan bazıları: Yumurta, Balık, Baklagiller, Süt ve Kuruyemişlerdir.

2-Gün İçi Öğün Miktarınızı Arttırın: Eğer Günde 1 veya 2 öğün yemek yiyorsanız bunu arttırın. 3 veya 4 öğüne kadar çıkarın. Bunun yanı sıra ara öğünlerinizi ihmal etmeyin. Hedefiniz asla kilo almak olmasın, sağlıklı bir şekilde kilo almak olsun. Bol miktarda karbonhidratlı ve yağlı yiyecekler tüketin. Her öğünde karbonhidrat ve protein tüketimi kilo alımınızı arttırabilir. Ve mümkün olduğunca yüksek enerjili besinlerle beslenin. Genellikle işlenmemiş gıdalar daha faydalı olabilir.

3-Spor Yaparak Kilo Almak: Yediğiniz besinlerin size yağ değil de kas olarak yaradığına emin olmak için spor yaparak kilo almanız gerekmektedir. Ağrılık çalışmaları kaslara yoğunluk vereceğinden aldığınız besinlerin kaslarınıza yaraması kaçınılmazdır. Spor salonuna yazılıp bir eğitmenden ders alarak yapmak daha faydalı olabilir. Yüksek ağırlıkta çalışmanız yine kas gelişimi için daha faydalıdır. Aldığınız kalorileri yakmamak açısından kardiyodan uzak durup ağırlık çalışmalarına özen gösterin.

Kolay Kilo Almak İçin Bazı İpuçları

1-Su Tüketimini Azaltın: Su Tüketimi mideyi dolduracağından yemek tüketiminizi azaltır ve metabolizmayı hızlandırdığı için kalori yakımınızı arttırır.

2-Sigara İçmeyin: Sigaranın boşaltım sistemine yardımcı olmasından dolayı kilo alımını yavaşlatır. Sigarayı bırakmak sağlıklı kilo alımına yardımcı olur.

3-Sık Sık Yiyin: Normal öğününüzün dışında ara öğünleri sık sık tüketmeye özen gösterin.

4- Süt Kullanın: Su yerine susuzluğunuzu azaltmak için süt için.

  • Kilo almak sanıldığı kadar kolay bir olay değildir. Uzun vadeli bir süreçtir. Sağlıklı kilo almak istiyorsanız yukarıda okuduklarını istikrarlı ve düzenli bir şekilde devam ettirmeniz gerekir. Hızlı kilo alma işlemi zor olacağından pes etmemeniz gerekir. Bazı durumlarda doyduğunuzu hissetseniz bile yemek yemeniz gerekmektedir. Vücudunuzu bu düzene alıştırdıktan sonra her şey daha kolay bir yol alır. Sevdiğiniz besinleri tüketmek işinizi kolaylaştırabilir.