Sağlıklı Ve Hızlı Kilo Vermenin 6 Yolu

Kilolu insanların genel de en sık merak ettikleri şeylerden bir tanesi nasıl hızlı kilo verebilirim? En hızlı kilo verme ve sağlıklı kilo verme konusunda birçok fazla ayrıntı vardır. Bilim adamları bu konu hakkında çok fazla araştırma yapmış ve en hızlı kilo vermek için önemli birkaç detay açıklamışlardır. İşte bu önemli detaylardan birkaç tanesi;

1-Bol Bol Su İçin

  • Su içmek metabolizmayı hızlandırdığından uzmanların sağlıklı kilo vermek için bol bol su içmeyi tavsiye ettikleri görülmüştür. Yemek ihtiyacını azaltmak için yemekten önce en az 1-2 bardak su içilmesi gerekir. Çünkü mideyi su ile doldurursanız yemek yeme ihtiyacınız azalır erken doyarsınız. Bunun yanında su içmek metabolizmayı hızlandırdığından hızlı bir şekilde kalori yakarsınız.

2-Yeşil Çay Tüketimi

  • Yeşil çayın bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Bunun yanında en faydalı olduğu yönlerinden bir tanesi de hızlı kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Yeşil çayın içerisinde bulunan kateşin adı verilen güçlü antioksidanlar zayıflama konusunda yardımcı olurlar. Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay yağ yakıma da en önemli faktörlerden bir tanesidir. Sadece yeşil çay kullanımı yeterli olmayabilir. Bu nedenle diyet programınızın yanına yeşil çay eklemekte fayda var.

3-Şeker Bulunduran Gıdalardan Uzak Durun

  • Kilo alımının en önemli faktörlerinden bir tanesi şeker kullanımıdır. İnsülin direnci oluşturduğundan yağ yakımını zorlaştırır. Hem sağlığınız için kem kilonuz için şekerli gıdalardan uzak durmanız gerekir. Yükselen obezite riski ile karşılaşmak istemiyorsanız şeker tüketimini azaltmanız gerekir. Şeker kullanımından sonra metabolizmanız düzgün çalışmayacağından dolayı Tip-2 Diyabetle karşılaşabilirsiniz. Aldığınız her yiyeceğin şekeri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra tüketin.

4-Sebze ve Meyve Tüketin

  • Hem sağlık bakımından hem de hızlı kilo vermeyi etkili kılan besinlerdir sebze ve meyve. Çok az kalori içerirler ve bunun yanında lif oranları oldukça yüksektir. Bu yüzden sağlıklı kilo vermek için en iyi yöntemlerden biridir. Sebze ve meyve tüketen insanların çalışmalar doğrultusunda genellikle daha zayıf olduklarına rastlanmıştır. Besleyici gıdalar oldukları için sağlığınız riske atmazlar. Meyve suyu yerine meyve ve türevi tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Çünkü hem insanı tok tutmaya yarar ve meyve tüketimini azaltmış olursunuz.

5-Daha Az Karbonhidrat ve Daha Fazla Protein Alın

  • Vücuda fazla olarak alınan karbonhidrat enerji olarak kullanılmak için yağ olarak depolanır. Karbonhidrat az tüketildiği zaman vücudun enerji kaynakları glikojenler tükenir. Vücut enerjiyi harcadıktan sonra yağ depolarını kullanarak bir enerji açığa çıkarır. Bu sayede daha hızlı kilo verilir. Protein, sağlıklı kilo vermek için kullanılan en önemli besin maddesidir. Metabolizmayı hızlandırır ve bunun yanında gün içerisinden daha az kalori alımını sağlar. Diyet programınıza bolca protein eklemek, en kolay ve en hızlı kilo vermeye yardımcı olur.

6-Spor Yapmaya Özen Gösterin

  • Diyet programınızın yanında spor yapmaya özen gösterirseniz daha hızlı kilo verebilirsiniz. Fiziksel aktiviteler daha fazla kalori yakımına yardımcı olur. Ağırlık kaldırıp indirmek hem kas gelişimi açısından hem de kalori yakma açısından önemli bir spor çeşididir. Kaslarını daha fazla besin isteyeceğinden aç kalmadan kilo verebilirsiniz. Ağırlık kaldırdıktan sonra ki günlerde de vücut kasları besin isteyeceğinden enerji kullanmaya devam eder.